Teknoloji Haberleri

Neuralink beyin çipi körlüğü tedavi edebilir!

Elon Musk, şirketi Neuralink‘in maymunlarda görme yeteneğini geri getirebileceğini iddia etti.

Tesla ve SpaceX’in patronu olan Musk, X platformunda (eskiden Twitter) diğer şirketi Neuralink’in beyin çipi teknolojisiyle kör maymunların görmesini sağladığını söyledi. Perşembe günü, “Blindsight implantı zaten maymunlarda çalışıyor” dedi.

Musk ayrıca bu Neuralink ürününün Blindsight adını taşıyacağını ve çözünürlüğünün başlangıçta “eski Nintendo grafikleri” gibi düşük olacağını, ancak ileride normal insan görüşünü bile aşabileceğini ekledi.

Musk, “Hiçbir maymunun Neuralink cihazı yüzünden ölmediği veya ciddi şekilde yaralanmadığı“nı da ekledi!

Bu yeni ürün, kullanıcıların zihinleriyle bilgisayarları kontrol etmelerine olanak tanıyan Neuralink’in Telepati ürününü izliyor. Ocak ayında, Musk, bir çipin hastanın beynine yerleştirilmesinden sonra hastanın bir bilgisayar faresini zihninin kontrolüyle hareket ettirebildiğini duyurdu.

ABD ilaç düzenleyicisi, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), geçen yılın mayıs ayında şirketin ilk denemesini onayladı.

İşlem, hareket niyetini kontrol eden bir beyin bölgesine 64 esnek iplik yerleştirilmesini içerir.

İplikler o kadar ince ki bir robotun onları yerleştirmesi gerekiyor. İplikler, daha sonra implantın beyin sinyallerini kaydetmesine ve iletmek için bir uygulamaya aktarmasına olanak tanır, bu da bir kişinin nasıl hareket etmeye karar verdiğini çözer.

Implant, kablosuz olarak şarj edilebilen bir batarya tarafından beslenmektedir.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web sitemiz insanlara yardımcı olabilmek ve varlığını sürdürebilmek adına reklam yayınlamaktadır. Reklam engelleyicinizi kapatarak ziyaret etmenizi rica ederiz.