Mesleki Eğitim Merkezleri

Ahi Evren Mesleki Eğitim Merkezi (İstanbul / Sultangazi)

Ahi Evren Mesleki Eğitim Merkezi ile aynı isimde İstanbul Sultangazi, Ankara Altındağ ve Konya Karatay olmak üzere toplamda 3 şehirde bulunmaktadır. Konya yada Ankara için bilgi almak istiyorsanız şu linkleri ziyaret edebilirsiniz.

>> Ahi Evran Mesleki Eğitim Merkezi (Karatay / Konya)

>> Ahi Evran Mesleki Eğitim Merkezi (Ankara / Altındağ)

İstanbul Sultangazi Ahi Evren Mesleki Eğitim Merkezi Hakkında

Okulun Tarihçesi: 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında dört derslikli binası ile hizmet vermeye başlayan okul AHİ EVREN ismini yaşatmaktadır. Okulun mülkiyeti ise İl Özel İdaresine aittir. Toplamda 3 katlı olan okulda aynı zamanda futbol sahası, basketbol sahası, voleybol sahası ve otopark bulunmakta olup 1 müdür, 3 müdür yardımcısı ve 4 öğretmen hizmet vermektedir.

Öğretmen8
Atölye-İşlik1
Öğrenci725
Toplantı Salonu1
Derslik3

Harita / Yol Tarifi

İstanbul Ahi Evren Mesleki Eğitim Merkezinde Bulunan Bölümler Nelerdir?

Merkezde elektrik-elektronik teknolojisi alanı, mobilya ve iç mekan tasarımı alanı, motorlu araçlar teknolojisi alanı ve güzellik ve saç bakım hizmetleri alanı bulunmaktadır.

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ALANI

Elektrik-elektronik teknolojisi alanı altında bulunan diğer dallarla öğrencilere yeterliklerini kazandırmak için verilen eğitim ve öğretim alanıdır.

Elektrik-elektronik teknolojisi günümüzde tüm diğer alanların gelişmesine de fayda sağlayan temel ve üretken bir sanayiye dönüşmüş durumda olup kendi tasarım ve teknolojilerini kalkındıracak güce ve donanıma sahip bir alandır.

Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Alanının Altında Yer Alan Dallar

 • 1- Bobinaj
 • 2- Büro Makineleri Teknik Servisi
 • 3- Elektrik Tesisatları ve Pano Montörlüğü
 • 4- Elektrikli Ev Aletleri Teknik Servisi
 • 5- Asansör Sistemleri
 • 6- Endüstriyel Bakım Onarım
 • 7- Görüntü ve Ses Sistemleri
 • 8- Güvenlik Sistemleri
 • 9- Haberleşme Sistemleri
 • 10- Yüksek Gerilim Sistemleri
 • 11- Savunma Elektronik Sistemleri

MOBİLYA VE İÇ MEKAN TASARIMI ALANI

Mobilya ve iç mekan tasarımı; Fonksiyonel ve işlevsel özellikleri doğrultusunda kullanılacakları mekanları daha kullanışlı hale getirerek, kattığı estetik değerlerle de yaşanılan veya çalışılan mekanların çok daha sıcak, renkli ve sevimli ortamlar haline gelmesine imkan tanıyan bir alandır.

Bu alanda ahşap ve ahşap ürünlerle beraber boyama, vernik, cam, plastik, çelik ve metal gibi gereçlerde sıklıkla kullanılmaktadır.

Ülkemizde mobilya ve iç mekan tasarım sektöründe faaliyet gösteren marka yada işletmelerin birçoğu atölye veya küçük ölçekli işletmelerden oluşmaktadır. Teknolojinin hızla geliştiği son yıllarda ise geçmişten günümüze gelen geleneksel yöntemler yerlerini tam donanımlı fabrikalara bırakmaya başlamıştır.

Hal böyle olunca sektörde büyük ölçekli işletmelerin artış göstermesiyle beraber rekabet ve kalite artışı ile bir yarış başlamıştır.

Türkiye’de ki büyük firmaların üretmiş oldukları mobilya ve dekoratif ürünler uluslararası kalite standartlarını yakalayarak bu alandaki mevcut ihracat kapasitesinin artışına katkı sağlamıştır.

Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Alanının Altında Yer Alan Dallar

1- Mobilya ve İç Mekan Ressamlığı
2- İç Mekan ve Mobilya Teknolojisi
3- Mobilya Süsleme Sanatları
4- Mobilya İskeleti ve Döşemesi
5- Ahşap Doğrama Teknolojisi

MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ ALANI

Motorlu araçlar teknolojisi alanı; Otomotiv üzerinde bulunan mekanik, elektrik ve elektronik aksamlar ile gövde bölümlerinin bakım ve onarımlarını yapma, gövde yüzeyinde gerekli boya ve boya sonrası işlemleri yapma, iş makineleri bakım ve onarımlarını yapabilmek için gereken bilgi ve yetenekleri sunmak için öğretim verilen alandır.

Motorlu araçlar sektörü, küresel düzeyde değişmekte olan pazar ve rekabet şartlarının bir neticesi olarak sürekli ve hızlı bir gelişim içinde olup bu doğrultuda stratejik bir sektör olup tüm ülkelerin ilgisini ciddi şekilde çekmektedir. Küreselleşme ile beraber motorlu araçlar sektöründe ortaya çıkan rekabet artış göstermekte ve sanayileşmiş olan ülkeler bu sektörün gelişmesi için özel politikalar geliştirmektedir.

Ülkemizde ki motorlu araçlar sektörü, kaliteli üretim süreci ve yüksek verimlilik ile uluslararası pazar için yeni ve gözde bir üretim merkezi haline gelmiştir. Bu doğrultuda sektörde her gün teknolojiye, insan kaynaklarına, kaliteli bilgi ve eğitime daha fazla yatırım yapılmaktadır.

Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanının Altında Yer Alan Dallar

1- Otomotiv Elektromekanik
2- Otomotiv Gövde
3- Otomotiv Boya
4- İş Makineleri
5- Otomotiv Elektrikçiliği

GÜZELLİK VE SAÇ BAKIM HİZMETLERİ ALANI

Güzellik, saç bakımı, cilt bakımı, vücut bakımı ve makyaj ile alakalı dalların yeterliklerini kazandırmak için verilen eğitim ve öğretim alanıdır.

Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri Alanının Altında Yer Alan Dallar

1- Cilt Bakımı ve Makyaj
2- Kadın Kuaförlüğü
3- Erkek Kuaförlüğü

Adres ve İletişim Bilgileri Nelerdir?

İstanbul Sultangazi’de hizmet veren Ahi Evren Mesleki Eğitim Merkezi iletişim bilgileri şu şekildedir.

Adres: Esentepe Mahallesi 2387 Sokak No52 Aydın Uçkan İlköğretim Okulu yanı 34265 Sultangazi/İSTANBUL

Telefon: (0212) 619 8868

Web: https://ahievrenmeslekiegitimmerkezi.meb.k12.tr

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web sitemiz insanlara yardımcı olabilmek ve varlığını sürdürebilmek adına reklam yayınlamaktadır. Reklam engelleyicinizi kapatarak ziyaret etmenizi rica ederiz.