Mesleki Eğitim Merkezleri

Karabağlar Mesleki Eğitim Merkezi (İzmir / Karabağlar)

Karabağlar Mesleki Eğitim Merkezi, 2010-2011 eğitim-öğretim döneminde faaliyete başlamış olup 2014-2015 öğretim döneminin başlarında kendi hizmet binasına taşınarak hizmete devam etmiştir. Yoğun talep dolasıyla henüz ikinci yılında 500 öğrenciye eğitim verme şansı yakalayan bir kurumdur.

2021-2022 eğitim-öğretim dönemiyle birlikte 1269 öğrenci, 44 öğretmen, 6 yönetici, 4 destek personeli olmak üzere toplamda 54 personel görev yapmaktadır.

Eğitim Öğretime; Makine Teknolojisi, Motorlu Araçlar Teknolojisi, Metal Teknolojisi, Mobilya ve İç Mekân Tasarımı, Elektrik Elektronik Teknolojisi, Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri, Yiyecek İçecek Hizmetleri alanları ile herhangi bir alana bağlı olmayan diğer meslek dallarında eğitim öğretim faaliyetleri aktif olarak yürütülmekle birlikte 34 alan ve 184 dalda mesleki eğitim merkezi programı uygulanmaktadır.

Kalfalık ve ustalık eğitimlerinin yanında, çeşitli meslek kursları ile Usta Öğreticilik İş Pedagojisi Kursları da verilmektedir.  Okulumuzda, öğrencilerimiz haftada 1 ya da 2 gün okulda teorik eğitimhaftada 4 ya da 5 gün ise 3308 sayılı kanun kapsamında İşletmelerde Mesleki Eğitimi görmektedirler. 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerimiz aylık olarak asgari ücretin en az %30’u, 12. sınıf öğrencilerimiz ise asgari ücretin %50 ücret almakta, öğrencilerimizin alacakları en az ücret tutarının tamamı devlet desteği olarak ödenmektedir (Yeni uygulama: 01.01.2022 den itibaren geçerlidir.)

16.09.2017 tarihli Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğindeki değişiklikle Mesleki Eğitim Merkezleri zorunlu örgün ortaöğretim kurumları kapsamına alınmış, 2019-2020 eğitim öğretim yılından itibaren de Okulumuzda Mesleki eğitim Merkezi programı ile birlikte fark dersleri ile öğrencilerimize Meslek Lisesi diploması sahibi olma olanağı doğmuştur. Öğrencilerimiz 9’uncu sınıftan itibaren tüm derslerle birlikte diploma fark derslerini de tamamladıklarında, 4 yılın sonunda Kalfalık Belgesi, Ustalık BelgesiMeslek Lisesi Diploması ve Teknisyen Unvanı almaya hak kazanmaktadırlar.

Karabağlar Mesleki Eğitim Merkezi Telefon ve Adres Bilgileri

Telefon:0 (232) 253 36 00
Fax:0 (232) 254 50 77
Adres:Osman Aksüner Mah. 5726 Sok. No: 2 Karabağlar, İzmir
Web:https://karabaglarmesem.meb.k12.tr

Karabağlar Mesleki Eğitim Merkezi Bölümleri

 • YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ
  – Aşçılık
  – Pasta ve Tatlı Yapımı
 • GÜZELLİK VE SAÇ BAKIM HİZMETLERİ
  – Erkek Kuaförlüğü
  – Kadın Kuaförlüğü
 • MAKİNE TEKNOLOJİSİ
  – Bilgisayarlı Makine İmalatı
  – Makine Bakım Onarım
  – Endüstriyel Kalıp
 • MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ
  – İş Makineleri
  – Otomatik Elektromekanik
  – Otomotiv Gövde
 • METAL TEKNOLOJİSİ
  – Metal Doğrama
  – Kaynakçılık
 • ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ
  – Elektrik Tesisatları ve Pano Montörlüğü
  – Elektrikli Ev Aletleri Teknik Servisi
 • MOBİLYA VE İÇ MEKAN TASARIMI
  – Mobilya İskeleti ve Döşemesi
  – Ahşap Doğrama Teknolojisi
  – İç Mekan ve Mobilya Teknolojisi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web sitemiz insanlara yardımcı olabilmek ve varlığını sürdürebilmek adına reklam yayınlamaktadır. Reklam engelleyicinizi kapatarak ziyaret etmenizi rica ederiz.