Ne Demek?Nedir?

Seküler ne demek?

Seküler ne demek? TDK’ya göre seküler kelime anlamı nedir, nasıl ve nerede kullanılır? İşte Seküler kelimesi hakkında detaylar.

Kökleri Latince’ye dayanan “seküler” terimi, sözlük anlamıyla soy, kuşak veya nesep anlamına gelir. Tarihsel olarak Orta Çağ’dan itibaren kullanılan bu kelime, genellikle “dünyevi” olarak nitelendirilen kavramları ifade etmek için kullanılmıştır.

Seküler nedir?

Seküler kelimesi, sözlük anlamıyla “dünyevi” olarak tanımlanır. Bu terim, genellikle ruhani, mistik ve uhrevi kavramlarla karşıt bir anlam taşırken, gözle görülebilen ve somut şeylerle ilgili de kullanılmaktadır.

Kökeni Orta Çağ’dan öncesine dayanan ve nesiller arasında geçen, üreyen ve artan anlamında kullanılan bu kelime, orijinal dilinde “saecularis” şeklinde yazılmaktadır.

Türk Dil Kurumu’na göre, seküler kelimesinin üç farklı anlamı bulunmaktadır:

Din ve devlet işlerinin birbirinden ayrıldığı idari sistem veya oluşum.

Örnek Cümle: “Dünyadaki ilk seküler mahkeme Fransa’nın Paris kentinde kuruldu.”

Dünyevi olan, ahiretin dışında kalan maddi gerçeklikler.

Örnek Cümleler:

a. “Seküler bir kafa yapısına sahip olan kişilerle mistik şeyler hakkında konuşulmaz.”

b. “Seküler kurumlar, dinin kurallarına değil, dünyadaki gerçekliklere göre karar verirler.”

Gelip geçici ve fani olan.

Seküler kelimesi genellikle idari kurumlarla ilişkilendirilir. Aynı zamanda “sekülerizm” adlı yönetim şekli, bu terimden türetilmiştir ve laiklikle benzer anlamlar içerir; her ikisi de din ve devlet işlerinin ayrılması anlamına gelir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web sitemiz insanlara yardımcı olabilmek ve varlığını sürdürebilmek adına reklam yayınlamaktadır. Reklam engelleyicinizi kapatarak ziyaret etmenizi rica ederiz.