Eğitim

Ayrıt nedir? Geometrik cisimlerin ayrıt sayıları kaçtır?

Geometrik cisimlere baktığımızda farklı bölümlerden oluştuklarını görürüz. Örneğin kareye baktığımızda kenarlar, köşeler ve yüzlerden oluşur.

Ayrıt, ilkokul 2. sınıf ve 3. sınıflarda matematik dersi içerisinde önemli bir konudur. Geometrik cisimlerin iyi anlaşılması için ayrıt kavramı bilinmelidir. Bizler de yazımızın devamında ayrıt kavramına değinecek, geometrik cisimlerin ayrıt sayılarına bakacağız.

Ayrıt nedir?

En basit tanımıyla ayrıt, iki köşe veya yüzey arasında kalan çizgidir. Geometrik cisimlerin yüzeylerinin veya kenarlarının birleştiği çizgiye ayrıt denir.

Ayrıt sözcüğüne arakesit de denilmektedir. Bu iki sözcük eş anlamlıdır. Ayrıt bir doğru şeklindedir. İki düzlemin birleştiği nokta bir doğruyu oluşturur.

Bir geometrik cismin ayrıtlarının olması için, kenarlarının ayrı düzlemlerin birleşimi olması gerekir. Bu yüzden üçgen ve çokgenlerin ayrıtı yoktur. Ayrıt olması için farklı düzlemlerin birleşmesi gerekir.

Hangi geometrik cisimde kaç ayrıt var?

Geometrik CisimAyrıt Sayısı
Dikdörtgenler Prizması12 Ayrıt
Kare Prizma12 Ayrıt
Üçgen Prizma9 Ayrıt
Piramit8 Arıt
Üçgen Piramit6 Ayrıt
Silindir2 Ayrıt
Koni2 Ayrıt

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web sitemiz insanlara yardımcı olabilmek ve varlığını sürdürebilmek adına reklam yayınlamaktadır. Reklam engelleyicinizi kapatarak ziyaret etmenizi rica ederiz.