Mesleki Eğitim Merkezleri

Ostim Mesleki Eğitim Merkezi (Ankara / Yenimahalle)

Ankara Yenimahalle'de hizmet veren Ostim Mesleki Eğitim Merkezi adres ve telefon gibi iletişim bilgileri yanı sıra bulunan bölümler yer almaktadır.

Ostim Mesleki Eğitim Merkezi Adres ve İletişim Bilgileri

Adres: Ostim OSB Mah. Abdülkadir Geylani Caddesi No 7 YENİMAHALLE / ANKARA

Telefon: 0312 354 77 77

1986 yılında kurulmuş olan Ostim Mesleki Eğitim Merkezi Türkiye genelinde ilk kurulmuş olan Mesleki Eğitim Merkezlerinden biridir. 1600 öğrenciye eğitim verilen merkezde 24 derslik, atölye ve laboratuvarlar, kapalı spor salonu, kütüphane, sergi ve toplantı salonu ile öğrenci kantini bulunmaktadır.

Ostim Mesleki Eğitim Merkezi Bölümleri

• Muhasebe Finansman
• Pazarlama ve Perakende
• Büro Yönetimi
• Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri
• Yiyecek İçecek Hizmetleri
• Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme
• Motorlu Araçlar Teknolojisi
• Makine Teknolojisi
• Matbaa Teknolojisi
• Metal Teknolojisi
• Mobilya ve İç Mekan Teknolojisi
• Elektrik Elektronik Teknolojisi

Merkezin Tarihçesi

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununun yürürlüğe girdiği 19/06/1986 tarihinden sonra Bakanlık
makamının 11 Eylül 1986 tarihli kuruluş onayına göre Ostim Mesleki Eğitim Merkezi Türkiye genelinde ilk kurulan Mesleki Eğitimi Merkezlerinden biridir.

Bu tarihten itibaren Mesleki Eğitim hizmetlerine başlanmış ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu gereğince kapsama alınmış 184 meslek dalında çıraklık, kalfalık ve ustalık eğitimi verilmektedir.

Düzenlenen iş pedagojisi kursları ile de usta öğreticilik belgesi verilmektedir. 8 sınıfı tamamlamış öğrencilere diploma fark derslerini alarak, ustalık belgesi sahibi olan ortaokul/ilköğretim
mezunu ustalarında diploma derslerini alarak Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi mezunu olmaktadırlar.

Merkezin Tesisleri

A- İdari bölümler, 24 derslik ve laboratuvardan oluşan eğitim öğretim ile yönetim binası.

B-Atölye grubundan oluşan 4 adet bina bloğu ve birimlerimizde (Metal Teknolojileri, Tesisat Teknolojileri, Bilişim Teknolojileri, Tesisat ve İklimlendirme Teknolojileri, Ahşap Teknolojileri, Muhasebe ve Finansman, Matbaa Teknolojileri, Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri, Motorlu Araçlar Teknolojileri, Makine Teknolojileri, Gıda Teknolojileri Alanları) Öğrenci Kütüphanesi, 4 adet Bilgisayar laboratuarı, Motor Laboratuarı, Kapalı spor salonu ,Sergi ve toplantı salonu, Rehberlik ve Danışmanlık Hizmeti ,Öğrenci Kantini bulunmaktadır.

C-90 kişilik yatılı çırak öğrenci pansiyonu

D- Personel lojmanından oluşmaktadır.

Merkez, çıraklık eğitimi uygulama kapsamında bulunan il ve meslek dallarında aday çırak, çırak, kalfa ve ustaların eğitimini vermekte çeşitli mesleki kurs ve etkinlikleri düzenlemekte, eğitim ve öğretim hizmetlerini vermektedir.

Meslek seçiminde danışmanlık ve rehberlik yapmakta, çırak ve kalfaların eğitimlerini planlamakta ve yürütmektedir. Çırak öğrencilerin sigorta ve sosyal güvenlik sistemi kapsamındaki primlerinin ödenmesiyle ilgili işlemleri yapmakta ve takip etmektedir.

Bunlara ek olarak çırak ve kalfaların işyerlerindeki pratik eğitimlerini denetlenmesiyle ilgili işleri yürütmekte, kalfalık ve ustalık sınavlarını planlamakta ve yapmaktadır. Usta öğreticilerin eğitimi, iş pedagojisi kurs ve seminerlerini düzenlemektedir. Çıraklık sistemini geliştirmek amacıyla araştırma ve program geliştirme çalışmalarını yapmakta ve bakanlığa teklif etmektedir.

Kamu kurum ve kuruluşları ile özel kuruluşların taleplerine göre monitör ve mesleki personel yetiştirme kursları düzenlemekte ve işletmelerde çalışan personel için geliştirme ve uyum kursları düzenlemektedir.

Ostim Mesleki Eğitim Merkezi 90´a yakın öğrenciyi pansiyonunda ağırlayabilmektedir. Eğitim sürecinde sosyal faaliyetlere de önem veren merkezimiz sanayi-okul-veli zincirinde önemli bir halkayı oluşturmaktadır.

Projeleri aracılığıyla yurt dışına öğrenci göndermekte, yurt dışından da konuklar ağırlamaktadır. Ostim Mesleki Eğitim Merkezi bugün profesyonel kadrosuyla, eğitim araç gereç laboratuvar ve atölyeleriyle mesleki eğitim merkezleri arasında
öncü konumdadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web sitemiz insanlara yardımcı olabilmek ve varlığını sürdürebilmek adına reklam yayınlamaktadır. Reklam engelleyicinizi kapatarak ziyaret etmenizi rica ederiz.