Eğitim

Hem ayranım dökülmesin hem yoğurdum ekşimesin ne demek

Soru: Hem ayranım dökülmesin hem yoğurdum ekşimesin ne demek?

Cevap:

Bu deyim, bir işi yaparken iki zıt sonuca ulaşma veya iki karşıt durumu aynı anda sağlama isteği veya zorluğunu ifade etmek için kullanılır. Genellikle bir çözüm veya durum arayışındayken iki zıt veya karşıt sonuca ulaşmanın zorluğunu anlatmak için kullanılır. Yani, “Hem ayranım dökülmesin hem yoğurdum ekşimesin” ifadesi, bir şeyi aynı anda iki farklı isteği karşılayacak şekilde yapmanın güçlüğünü anlatır.

Örnek

Ünlülerin hayatları her zaman dikkat çekmiş ve bu gösterişli yaşamı elde etmek için büyük çaba sarf etmişlerdir. Ünlü olduklarında ve ünleri arttığında bu durumdan memnun olmuşlardır. Ancak, bir ünlü olumsuz bir durumla karşılaştığında, suç işlediğinde veya tatsız bir olay yaşadığında, kendi özel hayatının medyada geniş bir şekilde yer almasını pek istemez. Gazetecilerin bile çekim yapmasına izin vermezler ve halk, bu tür olaylar hakkında yorum yapmaya kalkarsa davalara başvururlar. Kendilerini bu tür durumlarla ilgilenen kişilerin görmesini istemezler. Ünlü olmadan önce tanınmak ve şöhret kazanmak herkesin hayalidir, lüks yaşam sürmek, güzel semtlerde yaşamak gibi düşüncelerle doludur. Ancak şöhretin içinde medyanın da bulunduğunu bilirler.

Aslında ünlü olmak, hayatlarını kameralar önünde yaşamayı kabul etmek anlamına gelir. İyi şeylerin medyada yer almasını isterler, ancak olumsuz olayları gizli tutmayı tercih ederler. İyi bir şey olduğunda herkesin onları görmesini, tanımasını ve bilmesini isterler, ancak olumsuz durumlarda sizi ilgilendirmemesini istedikleri insanlar olur. İşte tam da bu tür durumlarda kullanabileceğiniz en uygun deyim, “hem ayranım dökülmesin, hem yoğurdum ekşimesin”dir. Yani, hem olumlu yönlerimiz görünsün, herkes tanısın, hem de olumsuz durumlarla kimse ilgilenmesin, sorgulamasın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web sitemiz insanlara yardımcı olabilmek ve varlığını sürdürebilmek adına reklam yayınlamaktadır. Reklam engelleyicinizi kapatarak ziyaret etmenizi rica ederiz.