Mesleki Eğitim Merkezleri

Erkunt Mesleki Eğitim Merkezi (Ankara / Sincan)

Kurum AdıErkunt Mesleki Eğitim Merkezi
İlAnkara
İlçeSincan
Kurum Kodu224915
Telefon(0312) 267 11 20
Fax(0312) 267 14 39
AdresMümin Erkunt Caddesi No 5 ASO 1.OSB. Sincan ANKARA
Webhttps://erkuntmem.meb.k12.tr

Erkunt Mesleki Eğitim Merkezi, teknolojiyi yakından takip ederek, verimlilik, iş güvenliği, insan ilişkileri ve personel eğitimlerine önem veren, piyasanın ihtiyaçlarına cevap vermek için gereken tüm çalışmaları yapan, sürekli kendini yenileme çabası içerisinde olan, yaşamlarının her aşamasında öğrenmeye açık olan bireylere kılavuzluk yaparak Türkiye’nin en iyi ve en büyük ulusal Mesleki Eğitim Merkezi olmayı hedeflemektedir.

Erkunt Mesleki Eğitim Merkezi Hakkında

Merkezimiz 1986 yılında Sincan Endüstri Meslek Lisesi bünyesinde açılmıştır.

1989 yılında bağımsız olarak Sincan Küçük Sanayi Sitesinde baraka bir yapıda faaliyetlerine devam etmiştir.

1993 yılında yapılan girişimler sonucunda, Ankara Sanayi Odası tarafından 1. Organize Sanayi Bölgesinde Eğitim Merkezi yapılmak üzere sosyal hizmetler alanı içerisinde 11.120 metrekare alan okul yapımı için tahsis edilmiştir.

Ülkemizin büyük sanayi kuruluşlarından olan Erkunt Sanayi A.Ş. tarafından yaptırılan binada faaliyetlerine başlamıştır.

Bu Eğitim Merkezi Milli Eğitim Bakanlığına bağışlanarak 17.11.1996 tarihinde dönemin Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman DEMİREL tarafından hizmete açılmıştır.

Eğitim merkezi Milli Eğitim Bakanlığı ile Ankara Sanayi Odası, Erkunt Döküm Sanayi arasında Ağustos 1995 de imzalanan protokol ile farklı mesleki eğitimlerin verilebileceği bireğitim kampüsü olarak ERKUNT EĞİTİM MERKEZİ adı altında projelendirilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı İkili Mesleki Eğitim Programları Yönergesi kapsamında 02.08.2006’da Milli Eğitim Bakanlığı ile Ankara Sanayi Odası arasında mesleki eğitim işbirliği protokolü imzalanmış, 2006-2007 eğitim öğretim yılından itibaren OSEP (Okul Sanayi Eğitim Programları) adı altında eğitim faaliyetlerine başlanmıştır.

2015 yılına kadar başarı ile sürdürülen bu proje; Ankara Sanayi Odası (ASO) ve sanayicilerimizin talepleri doğrultusunda ve değişen mevzuatlara bağlı olarak yenilenmesine ihtiyaç duyulmuş, Sayın Milli Eğitim Bakanımızın da desteği ile güncellenerek 2015 Ağustos ayında Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü bünyesinde Sanayici İşbirliğinde Mesleki Eğitim Projesi (SİMEP) olarak yeniden düzenlenmiştir.

SİMEP kapsamında Sincan Erkunt Mesleki Eğitim Merkezi Bakanlığımız proje okulları kapsamına alınmıştır.

Merkezimizde 3308 sayılı kanunun hükümlülükleri gereği çırak öğrenci ve Usta adaylarına Kalfalık eğitimleri verilmektedir. Son 10 yılda düzenlenen, işletmelerin mevcut çalışanlarına meslek geliştirme ve uyum kursları, İş kanunu gereği düzenlenen tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışanlara yönelik kurslarda 30.000 i aşkın vatandaşımız eğitimlere alınmıştır yine işletmelerin ihtiyaçları doğrultusunda işsiz vatandaşlarımıza istihdama yönelik meslek edindirme kursları düzenlenmektedir.

Bu kurslarda binlerce vatandaşımıza istihdam sağlanmıştır.

Eğitim merkezi iki kat üzerine 4700 metrekare kullanım alanına sahip olup; çeşitli idari odalar, Kütüphane ve Seminer salonları bulunmaktadır.

Ankara Sanayi Odası, çeşitli sektörel dernekler ve Üniversiteler ile işbirliğinde birçok proje çalışması yapılmıştır.

Yapılan projelere Ankara Sanayi Odası ve çeşitli sanayi kuruluşlarının katkıları ile Otomasyon, Otomotiv Teknolojisi, Ağaç İşleri, Metal Teknolojisi, Makine Teknolojisi, Elektrik Elektronik Teknolojisi meslek dallarında atölyelerimiz, makine teçhizat ile donatılmıştır.

Bu gün ülkemizin en modern eğitim kuruluşlarından birisi konumundadır.

Merkezin birçok giderleri (elektrik, su, yakıt, temrinlik v.b.) ASO. ile 1.Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü tarafından karşılanmaktadır.

Merkezimizde halen Müdür, Müdür Baş Yardımcısı, 5 müdür yardımcısı, 32 öğretmen, 1 teknisyen, 1 memur, 2 hizmetli görev yapmaktadır. 502 çırak öğrenci ve 198 SİMEP öğrencisine eğitimler verilmektedir.

Ayrıca 215 usta adayı Kalfa öğrenci ile SİMEP (Sanayi İşbirliğinde Mesleki Eğitim Projesi) projesi Kapsamında değişik alanlarda meslek edindirme, meslek geliştirme ve uyum kurs faaliyetleri sürdürülmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web sitemiz insanlara yardımcı olabilmek ve varlığını sürdürebilmek adına reklam yayınlamaktadır. Reklam engelleyicinizi kapatarak ziyaret etmenizi rica ederiz.