Mesleki Eğitim Merkezleri

Elbistan Mesleki Eğitim Merkezi (Elbistan / Kahramanmaraş)

Kurum AdıElbistan Mesleki Eğitim Merkezi
İlKahramanmaraş
İlçeElbistan
Kurum Kodu336225
Telefon(0344) 413 62 74
Fax(0344) 413 22 37
AdresORHANGAZİ MAH. SANAYİ SİTESİ 1 SOKAK NO:2 PK:46300 ELBİSTAN/KAHRAMANMARAŞ
Webhttps://elbistanmem.meb.k12.tr/

Kahramanmaraş ili Elbistan ilçesinde faaliyet göstermekte olan Elbistan Mesleki Eğitim Merkezi iletişim bilgileri detaylı şekilde yer almaktadır.

Elbistan Hakkında

1563 tarihli Elbistan haritasına göz attığımızda, binlerce yıl öncesine dayanan bir tarih ve stratejik bir konumla karşılaşıyoruz. Anadolu’yu Güney’e bağlayan en kısa yolun Elbistan üzerinden geçtiği bilgisi, bu bölgenin tarih boyunca önemini ortaya koyuyor. Ancak, bu yolun geçtiği dar boğazlar ve geçitler nedeniyle güvenli bir geçiş sağlamak her zaman kolay olmamış.

Elbistan, üç büyük nehir ve onların kolları tarafından sulanan geniş, Türkiye’nin 4. büyük ovasının içinde konumlanmış. Bu coğrafi özellikleriyle birlikte çevresini saran dağlar, şehre doğal bir güvenlik kalkanı sağlamış. Ancak, bu özellikler Elbistan’ı tarih boyunca birçok ülkenin, komutanın ve hükümdarın hedefi haline getirmiş. Bu nedenle, sık sık savaşlara ve baskınlara maruz kalmış, şehir kendisini bir türlü doğrultamamış.

Tarih boyunca pek çok site devleti ve büyük medeniyetin izlerini taşıyan Elbistan, ayakta kalan eserleriyle dikkat çekiyor. Ancak, bu eserlerin çoğu ya yok edilmiş ya da yıkık-dökük halde yeraltında, otuzun üstündeki höyüğün içinde yer almaktadır. Bu durum, şehrin uzun tarihine rağmen günümüze pek fazla iz bırakamadığını gösteriyor.

Bu bağlamda, Elbistan’ın tarihine ışık tutacak ciddi araştırmalar ve kazılar yapılmalı. Ortaya çıkacak eserler, daha önce günışığına çıkarılan ve müzelerde sergilenen eserlerle bir araya getirilerek “ELBİSTAN BÖLGESİ MEDENİYETLERİ MÜZESİ” oluşturulmalı. Elbistan’ın tarihi zenginliği, bu müze aracılığıyla daha geniş kitlelere tanıtılabilir ve korunabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web sitemiz insanlara yardımcı olabilmek ve varlığını sürdürebilmek adına reklam yayınlamaktadır. Reklam engelleyicinizi kapatarak ziyaret etmenizi rica ederiz.