Üniversiteler

Atatürk Üniversitesi ÖBS Nedir, Atauni ÖBS Giriş Nasıl Yapılır?

Atauni ÖBS, Erzurum Atatürk Üniversitesi öğrencileri için geliştirilmiş olan bir öğrenci bilgi sistemidir. Atauni ÖBS aracılığıyla öğrenciler birçok işlemi çevrimiçi bir şekilde kolayca halledebilmektedir.

Atauni ÖBS portalına web tarayıcısından giriş yapabileceğiniz gibi aynı zamanda mobil cihazlarınıza yükleyeceğiniz Atauni ÖBS uygulamalarıyla da giriş yapabilmeniz mümkün olmaktadır.

AtaÜni ÖBS Giriş Nasıl Yapılır?

https://obs.atauni.edu.tr/ bağlantısına tıklayarak Atatürk Üniversitesi Öğrenci Bilgi Sistemi portalına giriş yapabilirsiniz.

Açılacak olan bu sayfada sizden istenen T.C Kimlik No / Kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizle kimliğinizi doğrulayabilir ve giriş sağlayabilirsiniz.

Atauni ÖBS Portalında Yapabileceğiniz İşlemler Nelerdir?

  • Sınav sonuçlarını ve harf notlarını takip edebilme
  • Ders kaydı işlemleri
  • Harç ödeme işlemleri
  • Üniversite başvuru işlemleri
  • Belge talep edebilme
  • Mezuniyet işlemleri
  • Duyuruları takip edebilme

ÖBS Adres Güncelleme Nasıl Yapılır?

Yukarıda verdiğimiz bağlantı aracılığıyla ÖBS’ye giriş sağladıktan sonra “Kişisel Bilgiler” sekmesi altında bulunan “Özlük Bilgileri” (bağlantı: http://obs.atauni.edu.tr/Kullanici/OzlukBilgileri.aspx) menüsüne giriş yaparak adres ve telefon numarası gibi size ait bilgileri kolay bir şekilde güncelleyebilirsiniz. Atatürk Üniversitesi tarafından sizinle yapılan yazışmaların tümü ÖBS’de bulunan kayıtlı adresine yapıldığından dolayı sürekli olarak güncel olması oldukça önemlidir.

Nüfus Bilgilerini Güncelleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Öncelikle ÖBS’ye giriş yapmanızın ardından “Kişisel Bilgiler” sekmesi altında bulunan “Özlük Bilgileri” menüsünden nüfus bilgilerinizi kolayca güncelleyebilirsiniz. Bu şekilde nüfus bilgilerinizde herhangi bir hata varsai mahkeme kararı yada evlilik gibi sebeplerle nüfus bilgilerinizde çeşitli değişiklikler meydana geldiyse, kayıtlı olduğunuz ilin yapısında değişiklik (büyükşehir olma vs. gibi) söz konusuysa düzenleme sağlayabilirsiniz. Sınav yada benzer işlemlerde herhangi bir problem teşkil etmemesi açısından nüfus bilgilerinizin sürekli olarak doğru olduğundan emin olmanız önem arz etmektedir.

ÖBS Giriş Şifremi Unuttum, Nasıl Öğrenebilirim?

Atauni ÖBS şifresini unutup, giriş yapamıyorsanız parolanızı sıfırlamanız gerekmektedir. Bunun için ÖBS giriş ekranının altında bulunan “parolamı unuttum” butonunu kullanabilirsiniz. “Parolamı unuttum” butonuna tıkladığınızda açılacak olan ekranda anne adı, sistemde kayıtlı cep telefonu numarası ve T.C kimlik numarası gibi bilgileri doğru ve eksiksiz şekilde girerek yeni şifrenizi SMS olarak alabilirsiniz. Cep telefonu numaranız güncel değilse SMS gelmeyebilir, bu durumda http://obs.atauni.edu.tr/CepNoGuncelleme.aspx linkini kullanarak GSM numaranızı güncellemeniz gerekmektedir.

ÖBS Üzerinden Kredi Kartı veya Bankamatik Kartıyla Harç Ücreti Ödenebilir mi?

ATAUni öğrencileri, ÖBS’de yer alan “online harç ödeme” ekranını kullanarak, harç ücretlerini kredi kartı yada bankamatik kartı ile ödeyebilmektedir.

Harç ücreti ayrıca Vakıfbank ATM’lerinden yada şubelerinden ÖĞRENCİ NUMARASI vererek ödenebilmektedir.

Atauni Telefon ve E-posta Bilgisi Güncelleme Nasıl Yapılır?

Öğrenci Bilgi Sistemi’ne (ÖBS) giriş yaptıktan sonra, “Kişisel Bilgiler” başlığı altında bulunan “Özlük Bilgileri” menüsünden telefon numaranızı ve e-posta adresinizi güncelleyebilirsiniz. Parolanızı unutmanız durumunda, yeni parolanız ve önemli duyurular cep telefonunuza SMS olarak gönderileceğinden, lütfen cep telefonu numaranızı güncel tutunuz. Ayrıca, önemli duyurular öğrencilerin cep telefonlarına SMS olarak gönderilebilmektedir. Bir e-posta adresi sadece bir kullanıcı tarafından kullanılabilir. İkinci bir kullanıcı aynı e-posta adresini ÖBS’ye kaydedemez.

Atauni OBS Kimlik Kartı Talebi Nasıl Yapılır?

Öğrenci kimlik kartı çıkartılmamış, kaybolmuş, çalınmış, arızalı veya baskı hatası olan öğrenciler; kullanıcı adı ve parolalarıyla Öğrenci Bilgi Sistemi’ne (ÖBS) giriş yaparak kimlik kartı talebinde bulunabilirler. Talep üzerine adlarına düzenlenen kimlik kartını, üniversite e-kartlar biriminden telefonlarına gelen SMS bildirimi ile alabilirler. Kimliğin basıldığı tarafınıza bildirilebilmesi için ÖBS’de kayıtlı cep telefonu numaranızın güncel olduğundan emin olunuz. Kimlik kartı daha önce çıkartılmamış veya basım hatası olan öğrenciler, eski kimlik kartlarını iade ettikleri takdirde ücret alınmaz; ancak diğer durumlarda kimlik kartı ücreti alınır.

Mezuniyet Takip Ekranı Nasıl Açılır?

Bu sayfa, kayıtlı oldukları programın son yarıyılında/yılında bulunan öğrencilere mezuniyet kriterlerine bağlı olarak mezuniyet işlemlerini başlatma veya danışmanları tarafından onaylanıncaya kadar iptal etme olanağı sağlar. Mezuniyet kriterlerinde hata olduğunu düşünen öğrenciler ilgili birimlere başvurarak bu hataları düzeltebilirler. Mezuniyet işlemlerinin başlatılabilmesi için, kriterlerin tümünün tamamlanmış olması gerekmektedir. Danışman tarafından mezuniyet işlemi onaylanmadığı sürece, öğrenci “Mezuniyet İşlemini Durdur” butonunu kullanarak başlattığı mezuniyet işlemini geri alabilir. Mezuniyet işlemini başlatan öğrenciler yine bu sayfa üzerinden işlem aşamalarını takip edebilirler.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web sitemiz insanlara yardımcı olabilmek ve varlığını sürdürebilmek adına reklam yayınlamaktadır. Reklam engelleyicinizi kapatarak ziyaret etmenizi rica ederiz.