Üniversiteler

Atatürk Üniversitesi ÖBS Nedir, Atauni ÖBS Giriş Nasıl Yapılır?

Atauni ÖBS, Erzurum Atatürk Üniversitesi öğrencileri için geliştirilmiş olan bir öğrenci bilgi sistemidir. Atauni ÖBS aracılığıyla öğrenciler birçok işlemi çevrimiçi bir şekilde kolayca halledebilmektedir.

Atauni ÖBS portalına web tarayıcısından giriş yapabileceğiniz gibi aynı zamanda mobil cihazlarınıza yükleyeceğiniz Atauni ÖBS uygulamalarıyla da giriş yapabilmeniz mümkün olmaktadır.

AtaÜni ÖBS Giriş Nasıl Yapılır?

https://obs.atauni.edu.tr/ bağlantısına tıklayarak Atatürk Üniversitesi Öğrenci Bilgi Sistemi portalına giriş yapabilirsiniz.

Açılacak olan bu sayfada sizden istenen T.C Kimlik No / Kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizle kimliğinizi doğrulayabilir ve giriş sağlayabilirsiniz.

Atauni ÖBS Portalında Yapabileceğiniz İşlemler Nelerdir?

  • Sınav sonuçlarını ve harf notlarını takip edebilme
  • Ders kaydı işlemleri
  • Harç ödeme işlemleri
  • Üniversite başvuru işlemleri
  • Belge talep edebilme
  • Mezuniyet işlemleri
  • Duyuruları takip edebilme

ÖBS Adres Güncelleme Nasıl Yapılır?

Yukarıda verdiğimiz bağlantı aracılığıyla ÖBS’ye giriş sağladıktan sonra “Kişisel Bilgiler” sekmesi altında bulunan “Özlük Bilgileri” (bağlantı: http://obs.atauni.edu.tr/Kullanici/OzlukBilgileri.aspx) menüsüne giriş yaparak adres ve telefon numarası gibi size ait bilgileri kolay bir şekilde güncelleyebilirsiniz. Atatürk Üniversitesi tarafından sizinle yapılan yazışmaların tümü ÖBS’de bulunan kayıtlı adresine yapıldığından dolayı sürekli olarak güncel olması oldukça önemlidir.

Nüfus Bilgilerini Güncelleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Öncelikle ÖBS’ye giriş yapmanızın ardından “Kişisel Bilgiler” sekmesi altında bulunan “Özlük Bilgileri” menüsünden nüfus bilgilerinizi kolayca güncelleyebilirsiniz. Bu şekilde nüfus bilgilerinizde herhangi bir hata varsai mahkeme kararı yada evlilik gibi sebeplerle nüfus bilgilerinizde çeşitli değişiklikler meydana geldiyse, kayıtlı olduğunuz ilin yapısında değişiklik (büyükşehir olma vs. gibi) söz konusuysa düzenleme sağlayabilirsiniz. Sınav yada benzer işlemlerde herhangi bir problem teşkil etmemesi açısından nüfus bilgilerinizin sürekli olarak doğru olduğundan emin olmanız önem arz etmektedir.

ÖBS Giriş Şifremi Unuttum, Nasıl Öğrenebilirim?

Atauni ÖBS şifresini unutup, giriş yapamıyorsanız parolanızı sıfırlamanız gerekmektedir. Bunun için ÖBS giriş ekranının altında bulunan “parolamı unuttum” butonunu kullanabilirsiniz. “Parolamı unuttum” butonuna tıkladığınızda açılacak olan ekranda anne adı, sistemde kayıtlı cep telefonu numarası ve T.C kimlik numarası gibi bilgileri doğru ve eksiksiz şekilde girerek yeni şifrenizi SMS olarak alabilirsiniz. Cep telefonu numaranız güncel değilse SMS gelmeyebilir, bu durumda http://obs.atauni.edu.tr/CepNoGuncelleme.aspx linkini kullanarak GSM numaranızı güncellemeniz gerekmektedir.

ÖBS Üzerinden Kredi Kartı veya Bankamatik Kartıyla Harç Ücreti Ödenebilir mi?

ATAUni öğrencileri, ÖBS’de yer alan “online harç ödeme” ekranını kullanarak, harç ücretlerini kredi kartı yada bankamatik kartı ile ödeyebilmektedir.

Harç ücreti ayrıca Vakıfbank ATM’lerinden yada şubelerinden ÖĞRENCİ NUMARASI vererek ödenebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu