Nedir?

Pybs nedir?

PYBS kısaltması, “Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı” olarak açılmaktadır.

PYBS, düşük gelir seviyesine sahip ailelerin çocuklarına yönelik olarak düzenlenen bir sınavdır. Bu sınav kapsamında, alt gelir grubundaki öğrencilere ücretsiz kalacak yer sağlanmakta ve her ay belirli bir aylık verilerek eğitimlerine devam etmeleri desteklenmektedir.

PYBS sınavına katılım, 6, 7 ve 8. sınıflar için SBS sınavı sonuçlarına, 5, 9, 10 ve 11. sınıflar için ise PYBS sınavına göre burs kazanıp kazanmadıklarına bağlıdır. Sınavlar her yıl tekrarlanır ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenir. Sınav takvimi ve yerleştirme süreci PYBS için önemlidir ve bu takvimlere dikkat edilmelidir.

Kimler pybs sınavına girebilir?

PYBS sınavına katılabilmek için 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11. sınıflarda okuyabilecek yaşta olanlar başvuruda bulunabilirler.

Katılım şartları nelerdir?

Katılım şartı, ailenin alt gelir grubuna mensup olmasıdır, yani aile içinde kişi başına düşen gelirin en düşük seviyede olması gerekmektedir.

PYBS sınavı, her sınıf için ayrı ayrı düzenlenir ve sorular müfredatla uyumlu olarak hazırlanır. Sorular, öğrencinin düşünme ve dikkat becerilerini ölçmeye yöneliktir. Sınav sonuçları her sınıf için ayrı ayrı belirlenir, kontenjanlara göre taban puanlar belirlenir.

PYBS kontenjanları ise şu şekildedir:

  1. Diğer çocuk kontenjanı
  2. Öğretmen çocuğu kontenjanı
  3. Korunmaya muhtaç çocuk kontenjanı
  4. Bulunduğu yerde okul yok kontenjanı

PYBS sonuçlarına ve kontenjanlara dair detaylı bilgileri Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi web sitesinden öğrenmek mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web sitemiz insanlara yardımcı olabilmek ve varlığını sürdürebilmek adına reklam yayınlamaktadır. Reklam engelleyicinizi kapatarak ziyaret etmenizi rica ederiz.