Eğitim

Plastik Torba Kullanımının Yaygınlaşmasının Nedenleri Nelerdir?

Her geçen gün daha fazla artış gösteren plastik torba kullanımının yaygınlaşmasında rol oynayan faktörleri ele alacağız.

Plastik torba günümüzde sıklıkla kullanılan bir araç ancak ne yazık ki hem çevre kirliliğine hem de insan sağlığına oldukça zararlı.

Bundan yaklaşık 1 yıl önce kadar plastik poşet kullanma oranı günümüze göre çok daha fazlaydı. Az önce de belirttiğimiz gibi hem çevre kirliliğine hem de insan sağlığına zararlı bir durumdaydı. Günümüzde bazı önlemlerle kullanım sayısı oldukça azaltıldı ve bu sayede 150bin ton plastik tasarrufu yapılmış oldu.

Plastik Poşet Kullanımının Artmasındaki Sebepler Nelerdir?

  • Plastik torbaların atık plastik malzemeler kullanılarak imal edilmesi.
  • Dış ortamda bulunan nem, sıcaklık ve benzeri durumlara karşı dayanıklı olması.
  • Üretiminin oldukça ekonomik (ucuz) olması.
  • Bir defadan çok kullanıldığı gibi aynı zamanda uzun süre kullanılabilmesi.

Çevre kirliliğinin ve insan sağlığının zarar görmesinin önüne geçebilmek adına geçtiğimiz yıllarda plastik poşet kullanımının engellenmesi kararı çıkarılmış olup market, manav, avm ve benzer yerlerde plastik poşet ücretli bir şekilde verilmeye başlanmıştır.

Hal böyle olunca üreticiler uzun ömürlü plastik ya da bez torba üretimine başlamıştır. Günümüzde bir çok kişi bez torba temin ederek alışverişe giderken bu torbaları kullanmaya başlamıştır. İnsanlar bu şekilde sağlam ve uzun ömürlü torba kullanırken aynı zamanda tasarrufta etmiş oldular. Aynı zamanda çevre kirliliğinin önüne geçerek insan sağlığının bozulmasına da engel olmaktadır.

Plastik Torba ile kurulmuş cümleler:

  • Bugün alışveriş için plastik torbalar aldık.
  • Son zamanlarda herkes plastik torbalar kullanmaya başladı.
  • Arabaya gelmeden plastik torbaları almasını söyledim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web sitemiz insanlara yardımcı olabilmek ve varlığını sürdürebilmek adına reklam yayınlamaktadır. Reklam engelleyicinizi kapatarak ziyaret etmenizi rica ederiz.