Eğitim

Kelimeleri Alfabetik Sıraya Göre Dizme

Türkçede kelimelerin alfabetik sıraya göre dizilmesi demek, sözcüklerin sözlükte yer alan sıralarına göre dizilmesi anlamına gelmektedir. Alfabedeki tüm harflerin yerleri ve sıraları bellidir. Bu doğrultuda sözlüklerin hazırlanmasında kelimeler harflerin alfabede yer alan sıralarına göre yer alır. Bu sıralamaya “alfabetik sıralama” yada “sözlük sırası” ismi verilmektedir.

A1B2
C3Ç4
D5E6
F7G8
Ğ9H10
I11İ12
J13K14
L15M16
N17O18
Ö19P20
R21S22
Ş23T24
U25Ü26
V27Y28
Z29

Alfabetik Sıraya Göre Dizme Aracı

Alfabetik şekilde dizilmesini istediğiniz kelimeleri sırasıyla yazarak ekle butonuna basınız. Kelimeleriniz eklendikçe sistem otomatik olarak alfabetik sıralamaya göre dizecektir.

  Türk alfabesinde harflerin sıralaması “a, b, c, ç, d, e, f, g, ğ, h, ı, i, j, k, l, m, n, o, ö, p, r, s, ş, t, u, ü, v, y, z” şeklindedir. Üst tabloda harflerin sayısal sırasıda verilmiştir. Buna istinaden kelimeleri alfabetik sıraya göre dizilmesi istendiğinde sıralamaya bakarak ilk harfleri önce olanları başa yazmamız gerekmektedir. İlk harfi aynı olan kelimelerde ikinci harflere bakmamız gerekmektedir.

  Örneğin; çanta, kalem, silgi, masa, öğrenci, radyo kelimelerinin alfabetik sıraya göre dizilmesi istendiğinde ilk olarak kelimelerin ilk harflerine bakmamız gerekmektedir. Kelimelerin ilk harfleri şunlardır “ç, k, s, m, ö, r“.

  Bu harfleri alfabetik sıralamaya göre sıralarsak “ç, k, m, ö, r, s” şeklinde olmalıdır.

  Aynı harfle başlayan kelimelerin verildiğini varsayalım;

  Silgi, Saha, Saat, Sağlık, Somun, Soyut kelimelerini alfabetik olarak sıralayacak olduğumuzda ilk harfleri aynı olduğundan, ikinci harflere bakmamız gerekmektedir. ikinci harfleri de aynı olan kelimelerde üçüncü harflere bakmalıyız, buna göre;

  S (22) i (12) l (15) g (8) i (12)

  S (22) a (1) h (10) a (1)

  S (22) a (1) a (1) t (24)

  S (22) a (1) ğ (9) l (15) ı (11) k (14)

  S (22) o (18) m (16) u (25) n (17)

  S (22) o (18) y (28) u (25) t (24)

  Harflerin alfabetik sıraları sağ taraflarına yazılmıştır. Bu sayısal sıraya göre kelimelerin alfabetik sıralaması şu şekilde olmalıdır.

  Saat, Sağlık, Saha, Silgi, Somun, Soyut

  Burada her kelimenin ilk harfi aynı olduğu için ikinci harflere bakıyoruz, 3 kelimenin (saha, saat, sağlık) ikinci harfleride aynı olduğundan bu kelimelerde üçüncü harflere bakarak sıralamış olduk.

  Diğer bir örnek:

  Bakır, Çankırı, Zil, Tempo, Davul kelimelerini alfabetik olarak sıralarsak

  Sıralama “Bakır, Çankırı, Davul, Tempo, Zil” şeklinde olacaktır.

  İlgili Makaleler

  Başa dön tuşu
  Kapalı

  Reklam Engelleyici Algılandı

  Web sitemiz insanlara yardımcı olabilmek ve varlığını sürdürebilmek adına reklam yayınlamaktadır. Reklam engelleyicinizi kapatarak ziyaret etmenizi rica ederiz.