Eğitim

Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin (r.a.) hakkında bilgi toplayıp defterimize yazalım

Soru: Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin (r.a.) hakkında bilgi toplayıp defterimize yazalım.

Cevap: Hz. Peygamber (asm)’in torunu, Hz. Ali ve Hz. Fatıma’nın büyük oğlu olan Hz. Hasan (H. 3-49/M. 625-669), önemli olaylara şahitlik etmiştir. Cemel Vak’ası ve Sıffin Savaşı’nda babası Hz. Ali’nin yanında bulunmuştur. Hz. Ali’nin 661 yılında şehit edilmesinin ardından, Kufeliler Hz. Hasan’a biat ederek onu halife olarak tanımışlardır. Ancak Hz. Muaviye’nin karşı ordu hazırlaması üzerine, Hz. Hasan, Müslüman kanının akmasını önlemek ve savaşa karşı olan taraftarlarının isteksizliğiyle etkilenerek hilafeti Hz. Muaviye’ye teslim etmiştir.

Bu antlaşma sebebiyle İslam tarihinde H. 41/661 yılı, “Amü’l Cemaa” olarak anılmıştır. Hz. Hasan, kardeşi Hz. Hüseyin’in muhalefetine rağmen, Hz. Muaviye ile anlaşarak Müslümanlar arasında kan dökülmesini önlemiş ve kısa bir süreliğine de olsa barış ve huzurun sağlanmasına katkıda bulunmuştur.

Hz. Hasan, daha sonra ailesiyle birlikte Medine’ye gitmiş ve hayatının geri kalan kısmını siyasetten uzak bir şekilde geçirmiştir. H. 49/M. 669 tarihinde vefat etmiştir. Hz. Hasan, halim, selim, cömert, sakin, vakarlı, barış yanlısı ve siyasi beklenti ve menfaatlerden uzak bir kişilik sergileyerek dikkat çekmiştir. Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin, Hz. Peygamber’in neslini günümüze kadar taşıyan iki önemli şahsiyet olarak bilinirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web sitemiz insanlara yardımcı olabilmek ve varlığını sürdürebilmek adına reklam yayınlamaktadır. Reklam engelleyicinizi kapatarak ziyaret etmenizi rica ederiz.