Eğitim

Gaznelilerde Vezirler Hangi Unvanı Kullanmıştır?

Gazneli yönetiminde, vezirlere “Yuğruş” isimli özgün bir unvan verilmiştir.

Gazneli Devleti, 963’ten 1186’ya kadar şimdiki Afganistan topraklarında egemen olan Türk kökenli bir hanedanlıkla tanınır. Adını başkent Gazne’den alan bu hanedanın kuruluşunda, Samani Hanedanı’nda asker olarak hizmet etmiş olan Alp Tegin önemli bir rol oynamıştır.

Yuğruş Ne Demek?

Tarihsel Türk geleneğinde “Yuğruş“, vezirlik veya benzeri idari görevleri üstlenen bürokratlara verilen addır. Gazneliler döneminde vezir unvanı bu isimle temsil ediliyordu. Vezirler, hükümdarlarının adına devlet işlerini yönlendirir ve duruma göre ordunun başında hareket edebilirdi.

Gazneliler Hakkında Bazı Bilgiler

Afganistan’da kök salmış bir Türk hanedanı olan Gazneliler, Müslüman Türk liderlerin vizyonuyla kurulmuştur. Bu devletin temel taşı Alp Tegin olarak kaydedilmiştir. Gazne, bu devletin merkez şehriydi. Tarihsel kaynaklarda Gaznelilere “Yemînîler” veya “Sebük Tegînîler” şeklinde de atıflarda bulunulmuştur. Gazneli Hanedanı, Gazneli Mahmut döneminde en parlak dönemini yaşamıştır. Gazneli Mahmut, “sultan” unvanını alan ilk hükümdardır. Gazneli Mahmut, İslam’ı Hindistan’a taşımak için 25 yıl içerisinde tam 17 kez sefere yönelmiştir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web sitemiz insanlara yardımcı olabilmek ve varlığını sürdürebilmek adına reklam yayınlamaktadır. Reklam engelleyicinizi kapatarak ziyaret etmenizi rica ederiz.