Üniversite Haber

Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı Online Olarak Yapılacak

ÖSYM başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin dijitalleşme sürecini hızlandırma kararını duyurdu. Bu bağlamda, sağlık sektörü için gerçekleştirilen Seviye Tespit Sınavı (STS) Eczacılık ve 2023 yılında yapılacak Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (EUS) artık klasik kağıt-kalem yöntemiyle değil, elektronik bir format olan e-Sınav şeklinde 15 Ekim’den itibaren uygulanacak.

ÖSYM başkanı ÖSYM’nin dijitalleşme sürecine ne kadar önem verdiğini belirtti. Global anlamda dijital dönüşümün hız kazandığına vurgu yapan Ersoy, “Günümüzün dijital dünyasına ayak uydurmalıyız. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi öncülüğünde, ÖSYM olarak dijitalleşme sürecimizi hızla sonlandırmayı planlıyoruz. Dijitalleşme, yapay zeka teknolojilerinin entegrasyonu ile sistemlerimizi daha etkin kılacak bir yolculuktur. Bu vizyonla, ÖSYM en kısa zamanda tam dijital bir yapıya kavuşmayı hedefliyor” ifadelerini kullandı.

Aday Az Olduğu İçin Sınavlar Online Olacak

ÖSYM’nin dijitalleşme vizyonu doğrultusunda sağlık sektöründe iki sınavın artık dijital ortamda yapılacağını duyuran Ersoy, “ÖSYM’nin tarihinde, yabancı dil sınavları dışında, dijital sınav uygulaması oldukça yeni. İlerleyen dönemde bu sınav sayısını artırma hedefimiz bulunuyor. 15 Ekim’den itibaren STS Eczacılık ve EUS sınavlarını dijital platformda düzenleyeceğiz. Düşük aday sayısına sahip sınavlarda bu dijital dönüşümü başlatmayı düşünüyoruz. 2026 yılına kadar bu sınavlarla, aynı anda 100 bin adayın online sınav tecrübesi yaşamasını sağlamayı amaçlıyoruz. Ancak yüksek aday sayısına sahip olan YKS, KPSS ve MSÜ gibi sınavların dijitalleştirilmesi daha meşakkatli bir süreç olabilir” dedi.

Ersoy, 12 Kasım’da 27 farklı ülkede organize edilecek TR-YÖS sınavının da dijital olarak düzenleneceğini belirtti ve TR-YÖS sınavının artık kağıtsız, tamamen dijital bir yapıda olacağını vurguladı. ÖSYM’nin ileriye dönük diğer sınavları da dijitalleştirmeyi planladığı bilgisini paylaştı.

ÖSYM’nin dijitalleşme yolculuğu, 20 Eylül 2014’te “e-YDS” adlı yabancı dil sınavıyla başladı. Bu adımla birlikte, 9 yılın sonunda STS Eczacılık ve EUS sınavları da dijital platformda gerçekleştirilecek.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web sitemiz insanlara yardımcı olabilmek ve varlığını sürdürebilmek adına reklam yayınlamaktadır. Reklam engelleyicinizi kapatarak ziyaret etmenizi rica ederiz.