Ne Demek?

Din Ahlak ve Dua Kavramlarının Anlamları Nelerdir?

Din, ahlak ve dua kavramlarının anlamlarını araştırınız sorusunun yanıtını aşağıda detaylı bir şekilde bulabilir ve ayrıntıları ile öğrenebilirsiniz.

Din Ne Demek?

Din, akıl sahibi insanları kendi arzuları ile bizzat hayırlara sevk eden ilâhî bir yoldur. Yüce Allah’ın, insanları dünya ve ahirette mutlu kılmak için peygamberleri aracılığıyla gönderdiği ilahi kurallar bütünüdür.

Din, Yüce  Allah (c.c) tarafından konulmuş kanunların bütününe denir. Tüm insanlara, yaratılış amaçlarını ve dünyaya geliş nedenlerini bildirir.

Ahlak Ne Demek?

Ahlâk, insanın iyi veya kötü olarak vasıflandırılmasına yol açan mânevî nitelikleri, huyları ve bunların etkisiyle ortaya konan iradeli davranışlar bütünü; bunlarla ilgili ilim dalı.

Ahlak, insanın doğuştan getirdiği ya da sonradan kazandığı birtakım tutum ve davranışların tümü. Bir kişinin iyi ve ya kotu özelliklere sahip olmasına neden olan manevi değerlerin ve davranışların bütününe ahlak denir. Örneğin yalan söylememek ahlaklı bir davranıştır. Emanete ihanet etmek ise ahlaksız bir davranıştır.

Dua Ne Demek?

Dua, Kulun bütün benliğiyle yüce yaratana yönelerek ondan istek ve dilekte bulunması anlamında dinî terim ve bu amaçla icra edilen bir ibadet şekli.

Dua, Kulun bütün benliğiyle yüce yaratana yönelerek ondan istek ve dilekte bulunması anlamında dinî terim ve bu amaçla icra edilen bir ibadet şekli. Dua kelimesi, “çağırmak, seslenmek, istemek; yardım talep etmek” mânasındaki da‘vet ve da‘vâ kelimeleri gibi masdar olup, “küçükten büyüğe, aşağıdan yukarıya vâki olan talep ve niyaz” anlamında isim olarak da kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu