Bulmaca Yanıtları

Bulmacada Dikilitaş Sorusunun Cevabı Nedir?

Bulmacalarda sıkça karşılaşılan bir kelime olan “dikilitaş” için kullanabileceğiniz iki farklı cevap vardır.

Dikilitaş kelimesine bulmacalarda en yaygın olarak kullanılan iki cevap şunlardır:

Cevap 7 harfliyse obelisk, 4 harfliyse stel yazılabilir.

Bu iki kelime, dikilitaşın tanımına ve bulmacanın gereksinimlerine göre kullanılabilir.

Dikilitaş

Dikilitaş ya da obelisk, yüksek, daire veya dört kenarlı bir tepeye doğru incelen taştan yapılmış özgün bir anıttır. Genellikle belirli bir şahsı veya olayı anmak amacıyla inşa edilir. Antik dikilitaşlar, genellikle bir monolitten oluşan, tek bir taştan yapılmışlardı. “Stel” terimi ise genellikle klasik obelisk dışında kalan, forumlarda bulunmayan diğer dikili taşları ifade etmek için kullanılır.

Dikilitaşlar, antik Mısır mimarisinin önemli bir öğesini oluşturur. Genellikle tapınakların girişine çiftler halinde yerleştirilen dikilitaşlar, özellikle dekoratif amaçlar taşırlardı ve genellikle 15-30 metre arasında değişen yüksekliklere sahipti.

Bu anıtların sembolik önemi, güneş tanrısı Ra’yı temsil etmeleriydi. Akhenaten’in dini reformları sırasında, dikilitaşın Aten’in ışığının taşlaşmış bir formu olduğuna inanılmıştır. Aynı zamanda, tanrının dikilitaşın içinde var olduğuna dair inançlar da mevcuttu.

M.Ö. 2600 civarında, ilk kaydedilen dikilitaş örnekleri ortaya çıktı, ancak bu döneme ait hiçbir dikilitaş günümüze ulaşmamıştır. M.Ö. 2400 civarında ise küçük dikilitaşlara rastlanmıştır. Daha sonraki dönemlerde, Mısır dikilitaşlarının yükseklikleri nadiren 3,5 metreyi aşan, genellikle 20 metreyi aşan boyutlara ulaştı. Bugüne kadar ulaşabilmiş olan 27 antik Mısır dikilitaşı bilinmektedir. Ayrıca, Aswan’da taş ocağında kısmen oyulmuş ancak tamamlanmamış bir dikilitaş da bulunmuştur. Heliopolis’e dikilmiş olan I. Sesotris dikilitaşı, bugüne ulaşabilmiş en eski dikilitaştır.

Mısır dikilitaşlarının yapımında genellikle Asvan’dan gelen kırmızı granit kullanılırdı. Dikilitaşların tepe kısımları genellikle altın veya gümüşle kaplanırdı ve üzerlerine dikilitaşın neden dikildiğini anlatan hiyeroglifler yazılırdı, ancak bu uygulama daha sonra yasaklandı.

Romalılar, dikilitaşlara büyük ilgi gösterdi ve bugün Roma’da, Mısır’da kalanlardan daha fazla dikilitaş bulunmaktadır. Ancak çoğu, Roma döneminin sona ermesiyle yıkılmış ve daha sonra farklı yerlerde tekrar dikilmiştir.

Özellikle Konstantinopolis’te, Doğu İmparatoru Theodosius’un 390 yılında dikilitaş getirip hipodrom üzerine dikmesi dikkat çeker. Haçlı Seferleri sırasında yıpranmış olsa da, dikilitaş Osmanlı Devleti döneminde korunmuş ve günümüzde İstanbul’da Sultanahmet Meydanı’nda hala dikilidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web sitemiz insanlara yardımcı olabilmek ve varlığını sürdürebilmek adına reklam yayınlamaktadır. Reklam engelleyicinizi kapatarak ziyaret etmenizi rica ederiz.