Eğitim

Anaokulu ve İlkokul Kayıtları Ne Zaman Başlayacak?

18.07.2023 tarihi itibariyle anaokulu ve ilkokul kayıt yaptırılabilecek okul bilgileri açılmış olup e-devlet üzerinden sorgulanabilmektedir.

E-devlet üzerinden adrese göre kayıt okulu sorgulama sayfası nasıl açılır, adrese dayalı okul sorgulama ekranı ne zaman açılacak?

Okul kayıt ekranı öğrenci velileri tarafından, yeni başlayacak eğitim ve öğretim yılı itibarıyla yaşı gereği okul öncesi, ilkokul 1. ve ortaokul 5. sınıfa kayıt olacak çocuklarının MERNİS-Ulusal Adres Veritabanında kayıtlı güncel ikametgah adreslerine göre kayıtlarını yaptırabileceği, kayıt bölgelerinde yer alan resmi okulların sorgulanmasında kullanılacaktır.

Anaokul, ilkokul ve ortaokul öğrencisi olan veliler e-devlet üzerinden yaptıkları sorgulamada şu an için aşağıda ki uyarıyı almaktadır.

“Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği gereği Yeni Eğitim ve Öğretim Yılına ait E-KAYIT SONUÇLARI TEMMUZ AYI İÇERİSİNDE velilerimizin erişimine açılmış olacaktır.”

Hangi Okulun Çıktığı Nasıl Sorgulanır?

E-devlet şifreniz mevcutsa e-devlet sitesinden kolayca sorgulama yapılabilmektedir. E-devlet üzerinden çocuğunuzun hangi okula kayıt olacağına bakmak için şu adımları izleyebilirsiniz.

Direk olarak sorgulama sayfasına ulaşmak için https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-ilkogretim-okullari-adrese-gore-kayit-okulu-sorgulama-e-kayit bağlantısına tıklayınız. Açılacak olan sayfada velisi olduğunuz öğrencilerin isimlerini ve isimlerin karşısında “e-Kayıt sonuç” butonlarını görebilirsiniz.

Diğer Yöntem

e-Devlet sitesine yada uygulamasına e-Devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Okul Kayıt” yazın.

Sonrasında karşınıza çıkacak olan seçeneklerden “Milli Eğitim Bakanlığı/İlköğretim Okulları Adrese Göre Kayıt Okulu Sorgulama (e-Kayıt)” linkine tıklayın.

Karşınıza velisi olduğunuz öğrenci yada öğrenciler gelecektir. Karşılarında yer alan “e-Kayıt Sonuç” butonları aracılığıyla öğrencilerinizin kayıt olacağı okulları öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web sitemiz insanlara yardımcı olabilmek ve varlığını sürdürebilmek adına reklam yayınlamaktadır. Reklam engelleyicinizi kapatarak ziyaret etmenizi rica ederiz.